close
تبلیغات در اینترنت
بیماریهای جنسی و تشخیص آنها
loading...

معتبرترین مرجع مقالات پزشکی زناشویی

  در صورتی که حدس می زنيد خود و يا همسرتان مبتلا به عفونت های ادراری هستيد بايد سريعا” به پزشک معالج و يا مراکز درمانی متخصص مراجعه کرده تا اقدامات درمانی انجام گردد. - خطر ابتلا به عفونت های آميزشی با رعايت رفتارهای مناسب جنسی قابل کنترل و کاهش می باشد. - با توجه به عوامل گوناگون فرهنگی ترس از بدنامی ممکن است افراد مبتلا را وادار به پنهان کردن بيماری خود کرده و اين خود عاملی  جهت انتشار و گسترش بيماری است( اغلب افراد مبتلا به بيماری های مقاربتی ترجيح می دهند به جای مراجعه به مراکز درمانی…

بیماریهای جنسی و تشخیص آنها

فرزین سید رضایی بازدید : 652 سه شنبه 20 / 2 نظرات ()

 

در صورتی که حدس می زنيد خود و يا همسرتان مبتلا به عفونت های ادراری هستيد بايد سريعا” به پزشک معالج و يا مراکز درمانی متخصص مراجعه کرده تا اقدامات درمانی انجام گردد.

- خطر ابتلا به عفونت های آميزشی با رعايت رفتارهای مناسب جنسی قابل کنترل و کاهش می باشد.

- با توجه به عوامل گوناگون فرهنگی ترس از بدنامی ممکن است افراد مبتلا را وادار به پنهان کردن بيماری خود کرده و اين خود عاملی  جهت انتشار و گسترش بيماری است( اغلب افراد مبتلا به بيماری های مقاربتی ترجيح می دهند به جای مراجعه به مراکز درمانی و افراد متخصص، با استفاده از روش های درمان سنتی اقدام نمايند ) . درمان موثر زمانی امکان پذير است که بيمار مراحل درمان و استفاده از داروها را دقيقا” بر اساس تجويز پزشک معالج مصرف نمايد.

ارائه برنامه های آموزشی در خصوص رفتارهای مناسب جنسی در جامعه، ترغيب بيماران جهت اقدامات درمانی، رعايت اصول اخلاقی و بهداشتی در روابط جنسی، وفاداری به همسر و  رعایت دیگر اصول اخلاقی  از عوامل بسيار مهم در کنترل و کاهش بيماری های جنسی و گسترش آن در جامعه می باشد.

تاريخچه بيماری های جنسی :

بيماری های جنسی از گذشته های بسيار دور در بين مردم  وجود داشته است و در هر دوره ای يک نوع از اين بيماری چهره وحشت آور خود را نشان داده بطور مثال در قرن نوزدهم بيماری سفليس ، در نيمه اول قرن بيستم بيماری سوزاک و از نيمه دوم قرن بيستم تاکنون بيماری ايدز از نمونه های بروز بيماری آميزشی در جامعه بوده است.

بيماری آميزشی چگونه ايجاد می گردد؟

STD به بيماری هايی اطلاق می گردد که از طريق مقاربت جنسی ( ارتباط فيزيکی ) منتقل می شود. اين بيمارهای توسط ويروس، باکتری و يا پارازيت و … ايجاد خواهد شد: بيماری های آميزشی همچنين با نام عفونت هايی که از طريق مقاربت جنسی منتقل می گردند. ( STI )و يا با نام قديمی آن يعنی بيماری مقاربتی ( VD ) نيز شناخته می شوند.

توجه :

تا کنون حداقل 25 نوع بيماری شناسايی شده است که از طريق مقاربت جنسی منتقل می شوند.

بعضی از بيماری های آميزشی می تواند از طريق مادر آلوده و از طريق خون به نوزاد منتقل  گردد.

اهميت کنترل بيماری های مقاربتی :

کنترل بيماری های مقاربتی به سه دليل از اهميت خاصی برخوردار است:

·         دامنه و گسترش وسيع اين بيماری ها

·         ايجاد عوارض جدی

·         امکان ارتباط بين بيماری های منتقل شده از طريق مقاربت و آلوده بودن به ويروس ايدز

علائم مبتلا به بيماری آميزشی :

ممکن است يکی از نشانه ها و علائم زير وجود داشته باشد ولی نکته مهم آن است که امکان دارد بيماری بدون وجود علائم ايجاد گردد.

علائم عمومی ( در مردان و زنان )

·         زخم، برآمدگی و تاول در اطراف آلت تناسلی، مقعد يا دهان

·         سوزش و يا درد هنگام ادرار کردن

·         خارش در نزديکی آلت تناسلی

·         تورم و يا قرمز شدن گلو

·         وجود تب و لرز ( شبيه بيماری آنفلوآنزا )

·         تورم در ناحيه کشاله ران

علائم اختصاصی :

الف ) در زنان :

·         وجود ترشحات غير عادی و يا وجود بوی بد در ناحيه واژن، درد ناحيه لگن (بين خط کمربند و ناحيه تناسلی )

·         لرزش يا خارش در ناحيه واژن

·         خون ريزی نامنظم در فواصل قاعدگی

·         وجود درد داخل واژن در زنان هنگام انجام مقاربت

ب ) در مردان:

·         چکه کردن و يا ترشح از آلت

·         در صورت مشاهده هر کدام از اين علائم ضرورت دارد ضمن مراجعه به پزشک معالج و انجام مشاوره با او، اقدامات لازم در خصوص درمان بموقع و يا پيشگيری را انجام دهيد.

عوارض بيماری های در آميزشی

·         درد مزمن و کهنه در ناحيه شکم که فرد را دچار عذاب جسمی و روحی می نمايد.

·         نازايی و ناباروری در زنان و تنگ شدن مجرای پيشابراه در مردان

·         سقط جنين بدون دليل

·         حاملگی خارج رحمی

·         سرطان دستگاه تناسلی به ويژه گردن رحم

·         مرده زايی، نابهنجاری های مادرزادی در نوزاد

·         وجود عفونت چشمی کور کننده و ايجاد سينه پهلو در نوزاد متولد شده از مادر آلوده

·         خونريزی های شدید

تاکنون حداقل 25 نوع بيماری شناسايی شده است که از طريق مقاربت جنسی منتقل می شوند . بعضی از بيماری های آميزشی می تواند از طريق مادر آلوده و از طريق خون به نوزاد منتقل می گردد.

انواع بيماری های مقاربتی :

بعضی از بيماری های مقاربتی زير که به اختصار به آنها اشاره می گردد.

·         کلاميد يا ( Chlamydia ) رايج ترين و قابل علاج ترين بيماری مقاربتی است که شيوع آن بين افراد با سنين 15 تا 19 ساله ميباشد. عامل بيماری زای اين بيماری با نام ( Chlomydia Trachomatis ) بوده و در هر دو جنس ( زن و مرد ) تاثير گذار است. يکی از عوامل ايجاد کننده التهاب های غير سوزاکی مجرای خروجی ادرار با نام UN محسوب می گردد.

علائم: بعد از 3 تا 28 روز پس از مقاربت خود را نشان می دهد . اغلب زنان و بعضی از مردان علائم خاصی ندارند.

علائم زنان : ترشحات واژن، سوزش و درد هنگام دفع ادرار ، درد در ناحيه شکم که در بعضی مواقع با تب و تهوع همراه است، وجود قاعدگی نامنظم، وجود درد در هنگام مقاربت، وجود درد، تورم و تحريک در ناحيه چشم ها ( اگر چشم آلوده باشد )

علائم در مردان : ترشحات از آلت تناسلی ، سوزش و درد در هنگام دفع ادرار، تورم و درد در ناحيه بيضه ها ( که ممکن است منجر به عقيم شدن گردد ) .

در صورت عدم درمان به موقع عوارضی را بجا خواهد گذاشت که از مهم ترين عوارض آن التهاب در ناحيه لگن است و يکی از عمده ترين علل عقيم شدن در زنان در سنين باروری می باشد ( زنان باردار در هنگام زايمان ممکن است اين بيماری را به نوزاد خود نيز منقل نماييد ) .

·         سوزاک ( gohorrhea )

اين بيماری از طريق دهان، مهبل، مقعد و همچنين از طريق مادر آلوده به نوزاد در هنگام تولد منتقل می گردد. سوزاک معمولا” علائم ملايمی دارد.

ولی در بعضی از زنان بدون علائم ايجاد می شود. بيماری سوزاک ممکن است ابتدا به اشتباه ، عفونت مثانه و ساير عفونت ها تلقی گردد.

علائم :

الف ) در مردان :

ترشحات زرد رنگ و غليظ از آلت تناسلی، احساس سوزش به هنگام دفع ادرار، تحريک شدن مقعد و يا خروج ترشحات از آن ، التهاب بيضه و پروستات

ب ) در زنان :

ترشحات زرد و سفيد ضخيم از واژن، درد و سوزش در هنگام دفع ادرار، وجود قاعدگی نامنظم همراه با خونريزی غير عادی، گرفتگی ” کرامپ” در ناحيه زير شکم، سوزاک يک عفونت باکتريايی است که منجر به ايجاد عفونت سرويکس رحم، پيشابراه، رکتوم، مقعد و گلو می شود.

·         عفونت های هرپس سمپلکس ( Hsv )

الف )  هرپس نوع اول : ويروس تب خال انسانی نام دارد که از طريق لمس کردن، بوسيدن، تماس دهان با آلت تناسلی و يا به عکس به ديگران منتقل می گردد. علائم اين بيماری بصورت زخم ها و جوش هايی در روی لب، داخل حفره دهان، گلو و در موارد نادر به روی آلت تناسلی ظاهر ميشود. درمان اين بيماری استفاده از آنتی ويروس ها است که تنها رشد ويروس ها را متوقف و يا کند کرده ولی درمان قطعی انجام نمی گيرد.

ب ) هرپس نوع دوم : در هرپس نوع دوم روش انتقال از طريق دهان، مهبل و يا مقعد و يا در حين آميزش از طريق آلت تناسلی به دهان و يا به عکس می باشد اصولا” بيماری 10 تا 30 روز و يا حتی بيشتر بعد از تماس جنسی خود را نشان می دهد.

علائمی شبيه سرماخوردگی :

تاول های کوچک و دردناک در ناحيه تناسلی و دهان ،خارش و برآمدگی قبل از به وجود آمدن تاول، گاهی مواقع هم اين بيماری بدون هر گونه علائمی ايجاد می گردد.

توجه :

اين بيماری درمان قطعی ندارد، بعضی از داروها بصورت موقت رشد بيماری را متوقف می کند. زنان مبتلا به هرپس ممکن است در هنگام زايمان ويروس اين بيماری را به نوزاد خود نيز منتقل کنند.

·         زگيل تناسلی ( Genital Wart/ HPV )

ويروس پاپيلومای انسانی ( Human Papilloma viris )يکی از شايع ترين بيماری های مقاربتی در جهان است. در تحقيقات انجام شده تخمين زده شده است که حدود 24 ميليون آمريکايی به اين نوع ويروس آلوده هستند و روز به روز هم به تعداد آنها افزوده می شود. در حال حاضر حدود 60 نوع HPV شناسايی شده است که بعضی از آنها منجر به زگيل پوستی ميگردد و حدود يک سوم از انواع آن از طريق مقاربت گسترش می يابد و در بافت ناحيه تناسلی زندگی می کند. عوارض کم خطر اين بيماری تنها ايجاد زگيل در اندام تناسلی و عوارض خطرآفرين آن منجر به سرطان رحم ( در ناحيه سرويکس ) و ساير سرطان ها خواهد شد.

·         شانکروئيد ( Chancroid )

شانکروئيد يک بيماری خاص مناطق گرمسيری است و عفونتی است که با عامل بيماری زايی بنامه هموفيلوس دوکری ( HemophilusDucreyi ) ايجاد می گردد. 20 تا 60 درصد زخم های دستگاه تناسلی در مناطق صحرای آفريقا و جنوب شرق آسيا بر اثر ابتلا به بيماری شانکروئيد ايجاد می شود. اين بيماری 4 تا 7 روز بعد از مقاربت به صورت زخمی باز و دردناک که معمولا” ظاهری کثيف و نکروزی و اطراف آن به صورت دقيق مشخص نيست خود را نشان می دهد . اندازه اين زخم بسيار متفاوت بوده و در اندام تناسلی به وجود می آيد که 50 درصد اين زخم ها همراه با تورم دردناک غده لنفی کشاله ران ديده می شود.

اين بيماری در زنان علائم کمتری دارد و محدود به بروز درد در هنگام اجابت مزاج و ادرار کردن و يا وجود درد در زمان مقاربت و يا خونريزی از مقعد و ترشحات واژن می باشد.

نکته قابل توجه اين است که شانکروئيد يکی از بيماری های مقاربتی است که شانس انتقال HIV را بيشتر می کند.

ساير بيماری های آميزشی :

·         تريکو مونيازيس ( Tricho Moniasis )

·         واژنيت باکتريال ( Bacterial Vaginosis )

·         گال يا جرب ( Scabies )

·         شپش شرمگاهی ( Pubic lice )

·         شپش شرمگاهی معمولا” باعث خارش و واکنش های حساسيتی می گردد. توسط تماس بدنی در هنگام مقاربت انتقال پيدا می کند معمولا” در ناحيه عانه خارش شديد وجود دارد که شبها افزايش می يابد.

درمان بيماری های آميزشی :

اغلب بيماری های آميزشی قابل درمان است. در هنگام مراجعه به پزشک معالج ضرورت دارد شريک جنسی (همسر) نيز همزمان مورد بررسی پزشکی قرار گيرد تا در صورت نياز درمان انجام شود. در صورت عدم درمان صحيح امکان دارد آلودگی مجددا” به شما سرايت کند. لذا تاکيد مي گردد دوره درمان را بر اساس نظر پزشک کامل کنيد و سعی کنيد از تماس جنسی پرهيز کرده و يا از کاندوم استفاده نماييد. پزشک را محرم اسرار خود بدانيد و مشکلات و مسائل مربوطه را بصورت شفاف با او در ميان بگذاريد و از توصيه های او استفاده کنيد. از مراجعه به افراد غيرمسئول که صلاحيت درمان ندارند و يا از مصرف داروهای ناشناخته جدا” خودداری کنيد.

 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
گروه وبلاگ و سایت های زناشویی زن و شوهر تلاش دارد از طریق افزایش اطلاعات زناشویی کمک کوچکی در حل مسائل، اختلالات و بیماریهای زناشویی داشته باشد. ارائه خدمات زناشویی و مشاوره جنسی گوشه ای از تلاشهای گروه زن و شوهر است.
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 19
 • کل نظرات : 6
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 16
 • آی پی امروز : 2
 • آی پی دیروز : 0
 • بازدید امروز : 37
 • باردید دیروز : 1
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 52
 • بازدید ماه : 111
 • بازدید سال : 111
 • بازدید کلی : 78,071